Судоми ніг - причини та лікування.
Судоми ніг - це хворобливі відчуття, що походять від м'язової тканини нижніх кінцівок. Болі виникають, коли м’яз, що скорочується, напружений. Зазвичай це відбувається в литковому м’язі (за коліном і нижче). Біль триває кілька хвилин, а в деяких випадках – лише кілька секунд, але може тривати навіть до 10 хвилин. Неприємні відчуття в нижніх кінцівках можуть зберігатися до 24 годин після інциденту (спазму).
Судоми ніг – причини.
У більшості випадків причина невідома. Судоми виникають, коли м’яз напружений і отримує сигнал до скорочення. Це часто трапляється вночі при прийнятті природного положення - колінні суглоби та стопи трохи зігнуті. У цьому положенні литкові м’язи відносно коротші і можуть бути схильні до спазму.
Фактори ризику.
· Одним із факторів – є вік людини. Багато людей час від часу відчувають судоми ніг. Це явище частіше зустрічається у літніх людей. Воно буває приблизно у 1-3 людей старше 60 років і приблизно у половини людей старше 80 років (регулярні скорочення). Приблизно 4 з 10 людей, які мають судоми ніг, відчувають їх принаймні 3 рази на тиждень. У деяких випадках вони можуть траплятися навіть щодня.
· приймання певних ліків - це може викликати судоми як побічний ефект або збільшити частоту появи проблеми;
· надмірне навантаження на м'язи;
· зневоднення, перегрів;
· зміни рівня хлориду натрію в крові ;
· діаліз нирок ;
· вагітність – зазвичай на пізніх термінах;
· не лікований гіпотиреоз ;
· захворювання периферичних артерій (звуження артерій нижніх кінцівок викликає поганий кровообіг), поганий стан вен, варикозне розширення вен ;
· зловживання алкоголем;
· нервові розлади;
· цироз печінки ;
· отруєння свинцем;
· саркоїдоз ;
· кислотно-лужні порушення;
· порушення мінерального обміну.
Тому судоми є лише одним із симптомів і зазвичай поєднуються з іншими захворюваннями. Якщо вони не пов'язані з різними проблемами, ми маємо справу з ідіопатичними судомами нижніх кінцівок.
Судоми ніг – лікування.
Розтягнення та масаж м’язів нижніх кінцівок зазвичай може припинити напад спазму. Більшість скорочень незабаром стихають. Препарати, що знеболюють, допоможуть полегшити м’язовий дискомфорт, який може тривати до 24 годин після спазму.
Профілактика.
Якщо судоми ніг є поширеним явищем, є способи їх запобігання, які ви можете розглянути, включаючи ліки, фізичні вправи та пози.
1)Необхідно повідомити лікаря про те, які ліки ви зараз приймаєте, тоді він визначить, чи можуть вони викликати побічні ефекти, наприклад, судоми – може допомогти заміна одного препарату іншим. Важливо повідомити лікаря про будь-які нездужання або захворювання, які нас супроводжують. Він повинен виключити вторинні причини судом. У разі судом у ногах також можуть бути корисні добавки, наприклад, магнію.
2)Рекомендуються вправи на розтяжку. На жаль, певних результатів наукових досліджень, які підтверджують їх цілющий вплив- немає. Багато лікарів і фізіотерапевтів вважають, що регулярні вправи на розтяжку знімають проблему. Якщо пацієнт здатний виконувати ці вправи, варто почати з них, а не відразу приймати ліки.
Варто виконувати вправи на розтяжку уражених м’язів по 5 хвилин 3 рази на день. Останній раунд слід залишити за час до засипання. Якщо судоми стають рідше, можна скоротити повторення до 1-2 на день, але не виключати їх повністю.
Щоб розтягнути литкові м’язи, встаньте приблизно на відстані 60-90 см від стіни, тримаючи стопи рівно на підлозі (не підіймайте п’яти). Потім нахиліться вперед, упершись руками в стіну. Розтягнення литкових м'язів обов'язково відчує кожен.
Може пройти до тижня, перш ніж ви відчуєте покращення. Треба дати собі час (2-4 тижні) для регулярних вправ, щоб побачити, чи справді судоми перестануть вас турбувати. Якщо вони не зникають повністю, а зменшується лише їх частота або інтенсивність, це свідчить про те, що варто продовжувати цей вид вправ.
3)Положення під час сну. Щоб запобігти судомам, рекомендуються пози, які знімають скорочення литкових м’язів під час сну. Для підтримки нижніх кінцівок в ліжку, лежачи на спині, варто використовувати подушку. Під час сну на животі ви можете сповзти на край ліжка, щоб ноги вільно звисали з ліжка. Важливо не допускати зміщення п’яти в бік литки.
4)Інші методи. Якщо у вас судоми в ногах, вам слід уникати надмірного перебування на сонці, занадто тісних шкарпеток і взуття на високих підборах. Слід часто міняти положення нижніх кінцівок і позбутися звички схрещувати ноги. Крім того, варто обмежити вживання кави та ввести повноцінне харчування.
Люди з такими проблемами, як судоми ніг, часто приймають дієтичні добавки, що містять магній, калій, комплекс вітамінів групи В і вітамін Е. При малорухливому способі життя, наприклад, при сидячій роботі, потрібно часто вставати та ходити. Крім того, після роботи або іншої діяльності відпочивайте з піднятими ногами.
Звертайтеся до клініки «Медінвест» - наші лікарі допоможуть розібратися в причинах судом ніг, вибрати вірні методи лікування та профілактики.