Перелом ребер
Перелом ребра є відносно поширеною травмою, пов’язаною з прямою травмою грудної клітки, рідше – з накопиченням мікротравм (наприклад, в результаті інтенсивних спортивних тренувань). За оцінками, це 15% усіх переломів кісток людини. У більшості випадків переломи ребер заживають самостійно і не вимагають додаткового втручання.
Перелом ребра – причини.
Переломи ребер найчастіше виникають в результаті травми грудної клітки. Це може бути:
· дорожньо-транспортна пригода,
· спортивні травми,
· удар по тулубу,
· падіння з висоти,
· стиснення грудної клітки.
Іноді буває навіть так, що перелом ребра - наслідок надання першої допомоги (серцево-легеневої реанімації). Тоді пріоритетом є відновлення кровообігу та дихальної функції (і таким чином врятування життя), а не захист кісткових елементів грудної клітки. Однак зазвичай це відбувається в ситуаціях, коли першу допомогу надають недосвідчені люди.
Набагато рідше причиною перелому ребра є дуже сильний кашель або чхання. Тоді спрацьовує непрямий механізм, тобто сильне скорочення дихальних м’язів, прикріплених до ребер. Незалежно від причини може бути зламано одне або кілька ребер.
Люди з остеопорозом, ревматоїдним артритом, вродженою аномалією розвитку грудної клітини особливо схильні до переломів.
Види переломів ребер:
· простий – перелом без будь-яких ускладнень, зазвичай уламки щільно прилягають один до одного і не вимагають репозиції;
· з ускладненнями - крім перелому кістки, пошкоджуються сусідні тканини, наприклад, нерви, кровоносні судини або м'язи;
· множинний – ребро ламається в кількох місцях, тому має багато осколків.
Виходячи з типу перелому, можна визначити найкращі методи лікування.
Перелом ребра – симптоми.
Основним симптомом перелому ребра є біль у грудях. Буває, що його плутають із зовсім іншими недугами та тому пізно діагностують. Різкий біль виникає в основному під час дихання (глибші вдихи), а також під час чхання, кашлю або нахилу та підняття важчих предметів. Для полегшення симптомів потерпілий рефлекторно приймає положення напівлежачи, яке не викликає такого сильного болю.
Перелом ребра також проявляється в:
· утрудненні дихання;
· задишки ;
· постійних позивах до кашлю.
Якщо при переломі стався пневмоторакс, то при диханні з'являться потріскування. Місцево можуть з’явитися набряк і синці.
Діагностика.
Підозра на перелом ребра має спонукати нас звернутися до лікаря. Якщо травма була раптовою і гострою, краще звернутися в лікарню невідкладної допомоги. Діагностику проводять лікарі-ортопеди, а вона ґрунтується на рентгенограмі грудної клітки в одній або декількох проєкціях.
В нашій клініці «Медінвест» ви можете зробити рентгенографію, яка допоможе визначити:
· розташування перелому — виявляється точна локалізація пошкоджених ділянок ребер.
· кількість переломів — визначається кількість зламаних ребер та характер травми (одиничний чи множинний перелом).
· ускладнення — рентген допомагає виявити можливе накопичення повітря (пневмоторакс) або крові (гемоторакс) у плевральній порожнині, які є потенційно небезпечними для життя ускладненнями.
· зміни у м'яких тканинах — при підозрі на додаткові травми, рентген може показати зміщення фрагментів ребер, що пошкоджують прилеглі органи чи судини.
Рання діагностика таких ускладнень є важливою для своєчасного та ефективного лікування.
Перелом ребра - лікування.
Більшість випадків стабільні, тому лікування зводиться до симптоматичного лікування (зменшення болю, забезпечення відповідних умов для зрощення кістки). У деяких пацієнтів як додатковий засіб використовують іммобілізацію грудної клітки еластичним бинтом. Через труднощі із забезпеченням стабільності грудної клітки, пораненому рекомендується багато відпочивати та уникати частої зміни положення та фізичної активності, доки не буде досягнуто зрощення кісток. Травма повинна зажити сама по собі, природним шляхом. Ви можете ввести дієту, багату білком, вітаміном С і кальцієм, що прискорить загоєння тканин. Додатково варто розглянути респіраторну реабілітацію. Для зрощення перелому потрібно приблизно 4-6 тижнів.
Інша ситуація, коли уламок кістки пошкоджує легеню. Цей стан вимагає лікування в стаціонарі та дренування грудної клітки. Зокрема, показанням до негайного звернення до лікарні є пневмоторакс, оскільки він загрожує здоров’ю та життю потерпілого.
Якщо ви відчуваєте біль у грудній клітці, утруднене дихання чи підозрюєте перелом ребер, не відкладайте звернення за допомогою! У нашій клініці ми проведемо точну рентген-діагностику, яка допоможе швидко виявити причину ваших симптомів. Сучасне обладнання та досвідчені фахівці гарантують якісне обстеження та своєчасне лікування. Звертайтеся до нас – подбайте про своє здоров’я вже сьогодні.